მწვანე საფარი 3 რამისგან იცავს ადამიანს: 1) ხმაურისგან, 2) შთანთქავს ნახშირორჟანგს და გამოყოფს ჟანგბადს, 3) ზოგადად, მწვანე ფერი ყველა ადამიანს ეხმარება სტრესული სიტუაციიდან გამოსვლაში.
დღეს დედამიწის 30 პროცენტს ტყის საფარი შეადგენს. National Geographic-ის მონაცემებით, ყოველწლიურად 80 ათასამდე კვადრატული მეტრი მწვანე საფარი ნადგურდება. ეს საქართველოზე 12 ათასი კვადრატული მეტრით დიდი ტერიტორიაა.
ბიოსფეროში ჟანგბადის 60%-ზე მეტს გამოყოფს ხმელეთის მცენარეულობა და მისი მთავარი კომპონენტი - ტყე. 1
ჰექტარი
შერეული ტყე წელიწადში 13-17 ტონა ნახშირორჟანგს შთანთქავს და 10-15 ტონა ჟანგბადს გამოყოფს. ის მრავალრიცხოვანი რესურსის (
მერქნის
,
ქერქის
ტოტების
ფოთლის
ნაყოფის
თესლის
სოკოს
) უმდიდრესი წყაროა.
ტყით საქართველოს მთელი ტერიტორიის დაახლოებით 39,9%-ია (2,77 მლნ ჰა) დაფარული. აქედან, არსებული მონაცემებით, დაახლოებით 0,5 მლნ ჰა ე.წ. ხელუხლებელ ტყეებს, 2,2 მლნ ჰა სახეცვლილ ბუნებრივ ტყეებს, ხოლო 0,06 მლნ ჰა ხელოვნურად გაშენებულ ტყეებს განეკუთვნება. აღსანიშნავია, რომ ქვეყნის ტერიტორიაზე ტყეები არათანაბრად არის განაწილებული – ტყით მდიდარ რეგიონებთან ერთად არსებობენ მთელი რიგი მცირეტყიანი რეგიონებიც, სადაც რეგიონის საერთო ფართობთან მიმართებაში ტყით დაფარული ფართობის ხვედრითი წილი 10 პროცენტს არ აღემატება.
საქართველოს ტყეები (ტყის საფარი) დიდი მრავალფეროვნებით გამოირჩევა, რაც დასავლეთ და აღმოსავლეთ საქართველოს შორის კლიმატური პირობების სხვაობით არის განპირობებული. აღსანიშნავია, რომ მთის ტყეებსა და ალპურ ზონაშიც კი ფრაგმენტულად გვხვდება ნახევრადუდაბნოების ეკოსისტემებისთვის დამახასიათებელი მცენარეულობა.
საქართველოს ტყეები ძირითადად მერქნიანი მცენარეების შემდეგი სახეობებით არის წარმოდგენილი: ფოთლოვანი სახოებებიდან - წიფელი, რცხილა, მუხა, მურყანი, წაბლი, წიწვიანი სახეობებიდან – სოჭი, ნაძვი და ფიჭვი.
საქართველოს ტყეები ყველაზე მნიშვნელოვან ბიომს წარმოდგენს ბიომრავალფეროვნების დაცვისა და შენარჩუნების თვალსაზრისით – ტყეები მოიცავს მრავალი ენდემური და რელიქტური მერქნიანი/ბალახოვანი სახეობის გავრცელების არეალსა და იშვიათი და გლობალური მასშტაბით გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი ცხოველის სახეობის ჰაბიტატს.
საქართველოს ტყეები ამჟამად მთლიანად სახელმწიფო საკუთრებაშია.
საქართველოს სახელმწიფო ტყის ფონდი ინსტიტუციური მართვის მიხედვით იყოფა:
ა) სახელმწიფო ტყის ფონდის დაცულ ტერიტორიებად, რომლებიც მოიცავს სახელმწიფო ტყის ფონდის ფარგლებში არსებულ და „დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად განსაზღვრულ ტერიტორიებს;
ბ) სახელმწიფო სამეურნეო ტყის ფონდად, რომელიც მოიცავს ადგილობრივ ტყის ფონდსაც.
სახელმწიფო ტყის ფონდის მართვის უფლებამოსილების მქონე ორგანოები არიან: საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − ეროვნული სატყეო სააგენტო და საქართველოს გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს სისტემაში შემავალი საჯარო სამართლის იურიდიული პირი − დაცული ტერიტორიების სააგენტო.
აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების ტერიტორიებზე არსებულ სახელმწიფო ტყის ფონდს მართავენ აფხაზეთისა და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკების შესაბამისი ორგანოები.
ქალაქ თბილისის ადმინისტრაციულ საზღვრებში მოქცეულ მწვანე ნარგავებით დაკავებულ ტერიტორიებს (ყოფილი სახელმწიფო ტყის ფონდის ტერიტორია) მართავს ქალაქ თბილისის მერია.
საქართველოს ტყის ფონდის გარკვეულ ტერიტორიებს მართავენ კერძო სუბიექტები მათთვის მინიჭებული ტყითსარგებლობის გრძელვადიანი უფლების შესაბამისად.
საქართველოს ტყის ფონდის მცირე ნაწილი მიჩენის ფორმით საქართველოს საპატრიარქოს აქვს გადაცემული.
მიუხედავად იმისა, რომ საქართველო განეკუთვნება ტყით მდიდარი ქვეყნების რიცხვს, ტყეების მნიშვნელოვანი ნაწილის საშუალო სიხშირე კრიტიკულ ზღვრამდეა მიყვანილი. აღსანიშნავია, რომ კრიტიკულ ზღვარზე დაბალი სიხშირის მქონე ტყეებს მკვეთრად დაქვეითებული აქვთ დაცვითი ფუნქციების შესრულების უნარი და, ამასთან, მნიშვნელოვანწილად დაკარგული აქვთ თვითაღდგენა-თვითგანახლების უნარი, რაც საშუალო და გრძელვადიან პერიოდში ტყის ეკოსისტემების შეუქცევადი დეგრადაციის მიზეზი შეიძლება გახდეს. დღეისათვის საქართველოს ტყეებზე უარყოფით ზეგავლენას ახდენს აგრეთვე არამდგრადი მეთოდებით განხორციელებული ტყითსარგებლობა, საქონლის გადაჭარბებული (უსისტემო) ძოვება და გარემოსდაცვითი თვალსაზრისით არასრულყოფილი სატყეო-სამეურნეო სისტემა.
მძიმე მდგომარეობაა შექმნილი თბილისშიც. 2010 წლის ოქტომბერში, სახელმწიფო ტყის ფონდში არსებული თბილისის და მისი შემოგარენის 8600 ჰექტარი ტყე, საკრებულოს გადაწყვეტილებით, მერიის დაქვემდებარებაში გადავიდა და ლანდშაფტურ-რეკრეაციული ზონის სტატუსი მიენიჭა. თუმცა, იქიდან გამომდინარე, რომ ზოგი ასეთი ადგილი საერთოდ დაუსახლებელია, თბილისის ცენტრში კი მწვანე ნაწილი მაინც მცირეა, მსგავსი ინიციატივები ერთ სულ მოსახლეზე გამწვანების ფართობს ქალაქში რეალურად მაინც არ ზრდის. დედაქალაქის გენერალური გეგმის ბოლო მონაცემებით, ერთ სულ მოსახლეზე გამწვანებული ადგილი 5,6 კვადრატულ მეტრს შეადგენს, რაც მნიშვნელოვნად ჩამორჩება როგორც 80-იანი წლების ამავე მაჩვენებელს - 13,0 კვადრატულ მეტრს, ისე საერთაშორისო სტანდარტით გათვალისწინებულ 10-15 მ
2
-ს.
თითო სულ მოსახლეზე გამწვანების ფართობის გაცილებით უფრო ეფექტური ურბანული ინდიკატორი, რომელიც დღეს მსოფლიოში მოქმედებს, ასეთია: ერთ ადამიანს საკუთარი სახლიდან ათი წუთის სავალზე უნდა ჰქონდეს მწვანე საფარი იმისთვის, რომ დასაშვებ ნორმას აკმაყოფილებდეს.
იმის ფონზე, რომ ქვეყანაში იზრდება ავტოტრანსპორტის რიცხვი, რაც ჰაერის დაბინძურების ძირითად წყაროს წარმოადგენს, კიდევ უფრო დიდ მნიშვნელობას იძენს მწვანე საფარის შენარჩუნება.

The green cover protects people from three stimuli: 1) noise, 2) absorbs carbon dioxide and produces oxygen 3) the green color, generally, is a good stress-coping means. Currently 30% of the land is covered with forest. According to National Geographic, more than 80 thousand m² of green cover is exterminated every year. This is 12 thousand m² more, than Georgia’s total area. More than 60% of oxygen is produced to biosphere by land plants and the forest – its basic component. 1 hectare of mixed forest absorbs yearly 13-17 tons of carbo dioxide and produces 10-15 tons of oxygen. It is a rich source of many different resources (timber-wood, bark, branches, fruit, seeds, mushrooms etc.). About 39,9% of Georgia’s territory is covered with forest (2,77 million hectares) of which about 0,5 million ha is occupied by so called virgin forests, 2,2 million ha – reshaped natural forests and 0,06 million ha – artificially cultivated forests. It should be mentioned that forest is unevenly distributed on the territory of Georgia – alongside with rich forest areas, there are forest-poor areas, where forest specific value is not more than 10 percent.
Forest cover of Georgia is very diverse due to climate differences between its western and eastern parts. It is noteworthy that in the mountain forests, and even in the alpine zone fragments of plants, typical of semi-desert ecosystems can be found.
Georgian forests are represented by following species:
Deciduous forest - beech, hornbeam, oak, alder, chestnut;
Coniferous forest - fir, spruce and pine.
Forests of Georgia are the most important biomes in terms of both the protection and preservation of biodiversity - forests include many indigenous and relict wood/ grass covered areas and is the habitat of rare and endangered animal species.
Currently Georgian forests are fully owned by the state. By the types of institutional governance Georgian state forest fund is divided into:
- Protected areas of state forest fund, comprising the areas defined under the law of Georgia “On the System of Protected Areas”;
- State usable forest fund, comprising local forest fund.
-
Authorized forest fund management bodies are: LEPL National Forest Agency under the Ministry of Environment and Natural Resources, and LEPL Agency for Protected Areas under the Ministry of Environment and Natural Resources. Forests, located in Abkhaz and Ajar Autonomous Republics are managed by appropriate Ajar and Abkhaz authorities.
Green areas within Tbilisi limits (former state forest fund territories) are managed by Tbilisi City Hall.
Certain territories of Georgian state forest fund are managed by private entities on the basis of long-term use permits, granted to them by the state.
Designated areas of the State Forest Fund are managed by the Patriarchy of Georgia.
Though Georgia is among the rich in forest countries, average density of significant part of the forests has reached its critical limit. It is noteworthy that forests with lower density limits are characterized with reduced protective function, and practically lost self-healing and self-renewal abilities, which in a long term may become a cause of irreversible degradation of forest ecosystem. Unsustainable methods of forest use today – excessive (unsystematic) grazing and imperfect, in terms of environment protection, forestry system – also adversely effect Georgian forests.
The situation in Tbilisi is also difficult. In 2010 about 8600 hectares of Tbilisi and surroundings forests, belonging to the state forest fund, were taken over by Tbilisi City Hall and were granted the status of landscape and recreation area. However, proceeding from the fact that some of these areas are uninhabited, and the green cover of Tbilisi center is still very small, these arrangements will not help to increasing green area per capita. According to the latest version of Tbilisi master plan green cover per capita is 5,6 m², which is much less than that of the 80-ies last century – 13,0 m², and the international standards – 10-15 m². The worldwide accepted efficient urban indicator of green space per capita is as follows: people living in towns and cities should have an accessible natural greenspace less than 10 minutes’ walk from home in order to meet the acceptable standard.
Keeping greenspace becomes even more topical against the background of increasing number of transport in the country, which is the main source of air pollution.