7 სექტემბერი საერთაშორისო დღეა - „სუფთა ჰაერი ლურჯი ცისთვის“. გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით საერთაშორისო დღის ფარგლებში ქ. რუსთავის საგანმანათლებლო სექტორის წარმომადგენლებთან დისკუსია გაიმართა.
შეხვედრაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსა და კლიმატის ცვლილების დეპარტამენტის მოადგილემ მაია ჯავახიშვილმა ჰაერის დაბინძურების კუთხით არსებულ გამოწვევებსა და რეკომენდაციებზე, სხვადასხვა სექტორიდან ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესებისთვის განხორციელებულ რეგულაციებსა და გეგმებზე ისაუბრა.
2019 წელს გაერომ მიიღო რეზოლუცია, რომლის მიხედვითაც 7 სექტემბერი „სუფთა ჰაერი ლურჯი ცისთვის“ საერთაშორისო დღედ გამოცხადდა. აღნიშნული დღე ხაზს უსვამს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობას და ხელს უწყობს აქტივობების განხორციელებას ჰაერის ხარისხის შესახებ.
2023 წლის თემაა - „ერთად სუფთა ჰაერისთვის“, რაც ყურადღებას ამახვილებს პარტნიორობის გაძლიერებაზე, ინვესტიციების გაზრდასა და ჰაერის დაბინძურების დაძლევისთვის პასუხისმგებლობის განაწილების აუცილებლობაზე.
ატმოსფერული ჰაერის ხარისხი და კლიმატის ცვლილება ის მნიშვნელოვანი თემებია, რომლის შესახებაც ტრენინგები გაიარეს სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების წარმომადგენლებმა. შეხვედრაზე გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა თამარ ალადაშვილმა გადამზადებულ სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებების აღმზრდელებსა და მეთოდისტებს სერტიფიკატები და დამხმარე სახელმძღვანელო - „სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება“ შესაბამის საგანმანათლებლო რესურსებთან ერთად გადასცა.
პროგრამა „სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება“ მიზნად ისახავს ბაღის აღმზრდელების/მეთოდისტების მხარდაჭერას და ადრეული ასაკის ბავშვებში გარემოსდაცვითი უნარ-ჩვევების განვითარებას.

'’Together for clean air’’ the meeting with preschool institutions
September 7 is the International Day of ''clean air for blue skies.’’ Within the international day, the discussion was organized by EIEC with representatives from the Rustavi educational sector.
At the meeting, the Deputy Director of the Environmental and Climate Change Department of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Maya Javakhishvili, spoke about the challenges and recommendations in terms of air pollution and the regulations and plans implemented to improve air quality in different sectors.
In 2019, the United Nations adopted a resolution declaring September 7 as the International Day of Clean Air for Blue Skies. The day emphasizes the importance of raising public awareness and promotes activities related to air quality.
The theme for 2023 is "Together for Clean Air", which focuses on the need to strengthen partnerships, increase investment, and share responsibility for tackling air pollution.
Ambient air quality and climate change are crucial topics, and representatives of preschool institutions were trained on these topics. At the meeting, the Director of the EIEC, Tamar Aladashvili, handed over certificates and an auxiliary manual, "Preschool Environmental Education," along with relevant educational resources to the trained teachers and methodists of preschool education institutions.
The goal of the program "Preschool Environmental Education'' is to support kindergarten teachers and methodists and develop environmental skills in children at an early age.