გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის ორგანიზებით, „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ პროგრამის ფარგლებში, 2023 წლის შემაჯამებელი სათემო ფორუმი გაიმართა. შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ სოლომონ პავლიაშვილმა, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) გარემოს დაცვისა და ენერგეტიკის მიმართულების ხელმძღვანელმა ნინო ანთაძემ და შვედეთის საელჩოს გარემოსდაცვითი პროგრამების ხელმძღვანელმა ხათუნა ზალდასტანიშვილმა გახსნეს.
სათემო ფორუმში 13 სამიზნე მუნიციპალიტეტის (გორი, თელავი, ახმეტა, სიღნაღი, ლაგოდეხი, სამტრედია, აბაშა, სენაკი, ხობი, ქობულეთი, ჩოხატაური, ოზურგეთი, ლანჩხუთი) მერიების, საკრებულოების, სათემო და საგანმანათლებლო ორგანიზაციების წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ.
„პროექტის ფარგლებში, ადრეული შეტყობინების თანამედროვე სისტემები ინერგება საქართველოს 11 მდინარის აუზში, იზრდება სახელმწიფოს ეროვნული შესაძლებლობები კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული ინფორმაციის ანალიზის, ბუნებრივი საფრთხეებით გამოწვეული კატასტროფების პროგნოზირებისა და პრევენციის მიმართულებით; ასევე ინერგება საფრთხეების მართვის ეფექტიანი სისტემა და იქმნება შესაბამისი ინფრასტრუქტურა. მინდა ხაზგასმით აღვნიშნო, რომ პროექტის წარმატებისთვის უმნიშვნელოვანესი კომპონენტია საზოგადოების განათლებისა და ცნობიერების დონის ამაღლება“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
შემაჯამებელ ფორუმზე მონაწილეებმა განიხილეს პროგრამის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ ფარგლებში გეოლოგიური, ჰიდრომეტეოროლოგიური და აგრომეტეოროლოგიური სადამკვირვებლო ქსელის გაფართოების მიზნით განხორციელებული ღონისძიებები, დასრულებული და მიმდინარე ნაპირსამაგრი სამუშაოები, საფრთხის რუკები, თემის მართვის გეგმების მომზადების პროცესი, პროექტის ფარგლებში შემუშავებული თემის მართვის გეგმები, პროგრამის ფარგლებში მიმდინარე და დასრულებული ნაპირდაცვითი ღონისძიებები და ,,კლიმატის ელჩების" ახალგაზრდული ინიციატივები.
ფორუმზე პროექტის ფარგლებში განხორციელებული კონკურსების გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. კონკურსის „ისწავლე უსაფრთხო გარემოში“ პირველი ადგილი ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ გუთურის საჯარო სკოლამ, ხოლო მეორე - სიღნაღის მუნიციპალიტეტის სოფელ ილიაწმინდას საჯარო სკოლამ დაიკავა. კონკურსში „შექმენი უსაფრთხო თემი“ გამარჯვებულები ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სათემო ორგანიზაცია „იმედი“ და გორის მუნიციპალიტეტის სათემო ორგანიზაცია „ქალი და განვითარება“ გახდნენ.
კონკურსში „კლიმატმეგობრული ბაღი“ პირველ ადგილზე ხობის მუნიციპალიტეტის N2 საბავშვო ბაგა-ბაღი და მეორე ადგილზე სამტრედიის მუნიციპალიტეტის სოფელ ღანირის საბავშვო ბაღი გავიდნენ.

The 2023 summary community forum was organized by the EIEC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia within the program "Reducing the Risk of Climate-Driven Disasters in Georgia.". The meeting was opened by Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia; Nino Antadze, Head of the Environmental Protection and Energy Department of the United Nations Development Program (UNDP); and Khatuna Zaldastanishvili, Head of Environmental Programs of the Embassy of Sweden.
Participating in the community forum were representatives of 13 target municipalities (Gori, Telavi, Akhmeta, Sighnaghi, Lagodekhi, Samtredia, Abasha, Senaki, Khobi, Kobuleti, Chokhatauri, Ozurgeti, and Lanchkhuti), as well as councils and community and educational organizations.
"Within the project, modern early warning systems are introduced in 11 river basins in Georgia. The state's national capabilities are increasing in the field of analyzing information related to climate change and predicting and preventing disasters caused by natural hazards. An effective threat management system is also being introduced, and the corresponding infrastructure is being created. I would like to emphasize that the most important component for the success of the project is to raise the level of education and awareness in society, ''said Solomon Pavliashvili.
The participants in the summary forum deliberated on various aspects of the program "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia," including the steps taken to broaden the network of geological, hydrometeorological, and agrometeorological observations; completed and ongoing embankment works; hazard maps; the process of preparing community management plans; community management plans developed within the project; the current and completed coastal defense measures; and the youth initiatives of "Climate Ambassadors."
The winners of the contest were announced at the forum. The first place in the competition "Learn in a Safe Environment" was taken by the public school in Guturi village of Chokhatauri municipality, and the second place was taken by the public school in Iliatsminda village of Sighnaghi municipality. Community organization "Imedi" of Ozurgeti municipality and community organization "Women and Development" of Gori municipality became the winners of the contest "Create a Safe Community."
In the "Climate Friendly Garden" contest, N2 Kindergarten of Khobi Municipality won first place, and Ghaniri Village Kindergarten of Samtredia Municipality won second place.
The program "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia" is funded by the Government of Georgia, the Green Climate Fund (GCF), the Government of Switzerland, and Sweden, and its implementation is ensured by the United Nations Development Program (UNDP).