მეტყევის პროფესიის პოპულარიზაციის მიზნით, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი პროგრამას „სატყეო სკოლა“ ახორციელებს. სასწავლო კურსის ფარგლებში, IX-XII კლასის მოსწავლეებს შესაძლებლობა ეძლევათ, ამომწურავი ინფორმაცია მიიღონ ტყის მდგრადი მართვისა და ბიომრავალფეროვნების შესახებ.
„სატყეო სკოლის“ კურსდამთავრებულებს სერტიფიკატები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა და პროექტის „ECO.Georgia” დირექტორმა ლუთს იარჩინსკიმ გადასცეს.
ორი თვის განმავლობაში, მოსწავლეებს ლექციები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს წარმომადგენლებმა და მოწვეულმა სპეციალისტებმა ჩაუტარეს. სასწავლო პროგრამის ფარგლებში, ახალგაზრდებმა შეისწავლეს საქართველოს ტყეები, ტყის როლი მდგრადი განვითარების მიზნების მიღწევაში, ტყის ტიპები, მერქნული და არამერქნული რესურსები, ტყის მდგრადი მართვის პრინციპები, ტყის ბიომრავალფეროვნება, კლიმატის ცვლილება და მისი გავლენა ტყეზე, ტყის ხანძრები, ტყის აღდგენა-გაშენება, ენერგოეფექტურობა და ალტერნატიული საწვავი, როგორც ტყეზე ზეწოლის შემცირების შესაძლებლობა, დაცული ტერიტორიები, ეკოტურიზმი, ტყეზე მონიტორინგისა და კანონაღსრულების მექნიზმები, ტყის ჭრის აღრიცხვიანობა, მეტყევის პროფესია, სატყეო განათლება და დასაქმების სექტორები.
ონლაინ სემინარების შემდეგ, ახალგაზრდებმა კრწანისის ტყე-პარკში საველე პრაქტიკა გაიარეს, სადაც ტყის ინვენტარიზაციის ტექნიკურ პროცესებს გაეცნენ, შეისწავლეს ის მეთოდოლოგია, რომლის მეშვეობითაც ქვეყნის მასშტაბით ტყის ეროვნული აღრიცხვა ხდება.
„სატყეო სკოლაში“ მონაწილეობის მიღება მოსწავლეებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით შეეძლოთ. მონაწილეთა შერჩევა კონკურსის საფუძველზე მოხდა.
ტყესთან დაკავშირებული საკითხებით დაინტერესებული მოსწავლეებისთვის სასწავლო პროგრამა „სატყეო სკოლა“ ყოველწლიურად ჩატარდება.
კურსი შემუშავებულია პროექტის „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა - ECO.Georgia“ ფარგლებში, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს მთავრობის, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს (BMZ), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) თანადაფინანსებით. პროექტი ხორციელდება გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოების (GIZ) და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, სამინისტროს დაქვემდებარებული უწყებების ჩართულობით.

The learning process in ‘’forestry school ’’ has finished
To advance the forestry industry, EIEC has been implementing the "forestry school" program. Within the learning course, IX–XII grade students have the opportunity to receive full information regarding biodiversity and sustainable forest management.
The certificates for ‘’forestry school’’ were handed over to students by the Deputy Minister of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Solomon Pavliashvili, and by ‘’ECO.Georgia’’ project director, Lutz Jarczynski.
The representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the invited specialists lectured the students for two months. Within the learning program, students studied about Georgian forests, the forest's role in sustainable management and goals, the forest types, timber and non-timber resources, the principles of forest sustainable management, the forest biodiversity, climate change and its impact on the forest, forest fires, forest restoration-planting, energy efficiency, and alternative fuel as the ability to reduce the forest pressure, protected areas, ecotourism, forest monitoring and law enforcement mechanisms, forest cutting accounting, the profession of forester, forestry education, and employment sectors.
After the online seminars, the young people went through field practice in the Krtsanis forest park, where they got acquainted with the technical processes of forest inventory and studied the methodology through which the national forest inventory is carried out throughout the country.
The students were able to take part in the forestry school from the whole country.
The learning program ‘’Forestry School’’ will be conducted for students interested in forest issues every year.
The course was developed within the project "Support for the Implementation of Forest Sector Reform in Georgia—ECO. Georgia"," co-financed by the Green Climate Fund (GCF), the Government of Georgia, the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC). The project is implemented by the German Society for International Cooperation (GIZ) and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, with the involvement of subordinate agencies of the Ministry.