ტრენინგები თაფლის წარმოების და ფუტკრის ოჯახის მოვლის შესახებ
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, მთელი ქვეყნის მასშტაბით, ცნობიერების ამაღლების მიმართულებით ფერმერთა ხელშეწყობის პროექტს ახორციელებს. პროექტი ფერმერთათვის სხვადასხვა თემატიკის ტრენინგების ჩატარებას გულისხმობს და მათი შესაძლებლობების გაძლიერებას ისახავს მიზნად.
„ეკოგრანტების პროგრამის” ფარგლებში, იმერეთის რვა მუნიციპალიტეტში (ზესტაფონი, წყალტუბო, ჭიათურა, საჩხერე, თერჯოლა, ტყიბული, ბაღდათი, ხარაგაული) ადგილობრივი მეფუტკრეებისთვის ტრენინგები თაფლის წარმოების და ფუტკრის ოჯახის მოვლის შესახებ ჩატარდა.
სამინისტროს ექსპერტმა, გიორგი ბერუჩაშვილმა მეფუტკრეებს დარგში არსებული სიახლეები, ფუტკრის დაავადებებთან ბრძოლის ღონისძიებები, თაფლის წარმოებისა და ფუტკრის ოჯახის მოვლის ტექნოლოგიური რუკა და მეურნეობის დაგეგმვის მნიშვნელობა გააცნო.
ტრენინგები ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა და ფერმერებმა მათთვის საინტერესო შეკითხვებზე ტრენერისგან ამომწურავი პასუხები მიიღეს, ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს და იმ საკითხებზე გაამახვილეს ყურადღება, რაც მათ მუნიციპალიტეტებშია პრიორიტეტული.
ტრენინგზე ყურადღება გამახვილდა კლიმატის ცვლილებაზე, მისგან გამოწვეულ რისკებსა და კლიმატგონივრულ სოფლის მეურნეობაზე, რომელიც მსმენელებს, „ეკოგრანტების პროგრამის” ფარგლებში, მარი ბენდელიანმა გააცნო.
თაფლის წარმოების და ფუტკრის ოჯახის მოვლის შესახებ ტრენინგების ფარგლებში, სულ, 160-მდე ფერმერი გადამზადდა.
„ეკოგრანტების პროგრამის" ფარგლებში, ტრენინგები ასევე ჩატარადა სამეგრელოს, გურიისა და იმერეთის მუნიციპალიტეტებში. ტრენინგი თხილის კულტურის მოვლა-მოყვანის თანამედროვე ტექნოლოგიების შესახებ გაიმართა და მასში მონაწილეობა 230-მდე ფერმერმა მიიღო.
„ეკო-გრანტების პროგრამა" ინიცირებული და დაფინანსებულია BP-ისა და მისი პარტნიორების მიერ, ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობისა და სამხრეთ კავკასიის გაზის მილსადენის პროექტების ფარგლებში და ხორციელდება საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან თანამშრომლობით. პროექტის განმახორციელებელი პარტნიორია „კონსულტაციისა და ტრენინგის ცენტრი” (CTC).

Trainings on honey production and beekeeping
The Eiec of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is implementing a project to raise awareness among farmers across the country. The project aims to conduct training for farmers on various topics and to strengthen their capabilities.
Within the framework of the Eco-Grants Program, trainings for local beekeepers on honey production and bee family care were conducted in eight municipalities of Imereti (Zestaponi, Tskaltubo, Chiatura, Sachkhere, Terjola, Tkibuli, Baghdati, Kharagauli).
Giorgi Beruchashvili, an expert of the Ministry, introduced to the beekeepers  the latest news in the field, measures to fight bee diseases, a technological map of honey production, bee family care, and the importance of farm planning.
The trainings were conducted in an interactive mode and the farmers received comprehensive answers to the questions of interest from the trainer, shared their experiences to each other and focused on the issues that are a priority for them in the municipalities.
The training were focused on climate change, its risks, and climate-friendly agriculture, which was introduced to the trainees by Marie Bendeliani within the framework of the "Ecogrant Program."
160 farmers were trained in honey production and bee family training.
The piece of training was held in the framework of ‘’ecogrants program’’ training also was held in Guria, Samegrelo, Imereti municipalities.  Training was held on modern technologies for the care and cultivation of nut culture, about 230 farmers participated in it.
The Eco Grants Program is initiated and funded by BP and its partners under the Baku-Tbilisi-Ceyhan Oil and South Caucasus Gas Pipeline projects and implemented in cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia (CTC).