ორჰუსის კონვენციის განხორციელების VI ეროვნული ანგარიშის პროექტი
გაცნობებთ, რომ მიმდინარეობს გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის „გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოების მონაწილეობის და ამ სფეროში მართლმსაჯულების საკითხებზე ხელმისაწვდომობის“ კონვენციის (ორჰუსის კონვენცია) განხორციელების 2017-2020 წლების რიგით მეექვსე ეროვნული ანგარიშის მომზადების პროცესი.
გთხოვთ, არსებობის შემთხვევაში, ორჰუსის კონვენციის განხორციელების მეექვსე ეროვნულ ანგარიშთან დაკავშირებით თქვენი კომენტარები მ/წ 5 ნოემბრამდე მიაწოდოთ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსა და კლიმატის ცვლილების დეპარტამენტის მდგრადი განვითარების სამმართველოს მეორადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელს, ორჰუსის კონვენციის ეროვნულ პასუხისმგებელ პირს საქართველოში, ნინო გოხელაშვილს შემდეგ მისამართზე nino.gokhelashvili@mepa.gov.ge და სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრს შემდეგ მისამართზე info@eiec.gov.ge. საზოგადოების მხრიდან კომენტარების დოკუმენტში სათანადოდ ასახვის მიზნით გთხოვთ, მიუთითოთ ანგარიშის თავი, პუნქტი და ქვეპუნქტი, რომელსაც ეხება თქვენი მხრიდან წარმოდგენილი ინფორმაცია ან/და არგუმენტირებული შენიშვნა/კომენტარი.
საზოგადოების მხრიდან მიღებული ინფორმაციის განხილვა მოხდება შესაბამისი უწყებების კომპეტენციის ფარგლებში, რის შემდეგაც გაიმართება ორჰუსის კონვენციის განხორციელების მეექვსე ეროვნული ანგარიშის პროექტის საჯარო განხილვა. ინფორმაციას საჯარო განხილვის შესახებ შეგატყობინებთ მოგვიანებით. ორჰუსის კონვენციის მხარე სახელმწიფოების მიერ ანგარიშების წარდგენის საბოლოო ვადა გახლავთ 01/02/2021.
აქვე აღვნიშნავთ, რომ საერთაშორისო, რეგიონულ და არასამთავრობო ორგანიზაციებს აქვთ საშუალება, რომ მოამზადონ ორჰუსის კონვენციის განხორციელებასთან დაკავშირებული ანგარიშები მათ მიერ განხორციელებული პროგრამებისა და ქმედებების, ასევე, არსებული გამოცდილების შესახებ და გაუგზავნონ სამდივნოს შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: aarhus.survey@un.org.

The Draft VI National Report on the Aarhus Convention Implementation
We would like to inform you that the 2017-2020 sixth national report is being prepared regarding ‘’Accessibility on environmental information issues, society involvement when making decisions and about accessibility in the field of justice issues. ( Aarhus Convention)
If you have comments on the Sixth National Report on the Implementation of the Aarhus Convention, please submit your comments by November 5 to the Head of the Secondary Unit Structure of the Sustainable Development Division of the Department of the Environment and Climate Change, of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. Nino.gokhelashvili@mepa.gov.ge and the LEPL eiec can be reached at info@eiec.gov.ge.''In order for the comments to be properly reflected by the public, please indicate the chapter, paragraph, and subsection, related to your information you are sharing and/or the reason behind the comment relates.
The information received from the public will be discussed within the competence of the relevant agencies, followed by a public hearing on the draft National Report on the Implementation of the Sixth Aarhus Convention. Information about the public hearing will be announced later. The deadline for the submission of reports by the States Parties to the Aarhus Convention is January 1, 2021.
We note that international, regional, and non-governmental organizations have the opportunity to prepare reports on the implementation of the Aarhus Convention, their programs and activities, as well as existing experience, and send them to the following e-mail address: aarhus.survey@un.org