კანონის პროექტი „სამრეწველო ემისიების შესახებ“
გაცნობებთ, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმების საფუძველზე,  „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ ევროპარლამენტისა და საბჭოს 2010 წლის 24 ნოემბრის 2010/75/EU დირექტივის განსაზღვრული დებულებების შესაბამისად მომზადდა „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ კანონის პროექტი, რომლის მიზანია სამრეწველო საქმიანობის შედეგად ატმოსფერულ ჰაერში, წყალსა და მიწაში ემისიების პრევენცია ან სადაც ეს პრაქტიკულად შეუძლებელია, ემისიების შემცირება და კონტროლი, ასევე, ნარჩენების წარმოქმნის პრევენცია.
კანონპროექტი განსაზღვრავს დაბინძურების გამომწვევი სამრეწველო საქმიანობებისთვის ინტეგრირებული ნებართვის გაცემის წესს, პირობებს და ამ პირობების შესრულების კონტროლს, ასევე, სახელმწიფო ორგანოებისა და ფიზიკური/იურიდიული პირების უფლებებსა და მოვალეობებს.
აღნიშნული კანონის პროექტიდან გამომდინარე, სამინისტროს მიერ მომზადდა ასევე ,,გარემოს დაცვის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, „ლიცენზიებისა და ნებართვების შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, „ნარჩენების მართვის კოდექსში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, ,,სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, „საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსში ცვლილების შეტანის შესახებ“, „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში’’ ცვლილების შეტანის თაობაზე’’, „ცხოველთა სამყაროს შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’ და „ატმოსფერული ჰაერის დაცვის შესახებ’’ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე’’ კანონების პროექტები.
საზოგადოების ინფორმირების მიზნით, საჯაროდ ქვეყნდება „სამრეწველო ემისიების შესახებ“ კანონის პროექტი და აღნიშნული კანონის პროექტიდან გამომდინარე მომზადებული პროექტები საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის თაობაზე.
კანონპროექტებთან დაკავშირებით შენიშვნები, წინადადებები და მოსაზრებები  გთხოვთ მოგვაწოდოთ მიმდინარე წლის 15 მაისამდე ელექტრონულ მისამართზე: Akaki.Veltauri@mepa.gov.ge
იხ.დანართები
კანონის პროექტი ,,გარემოს დაცვის შესახებ'' საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე
კანონის პროექტი ,,სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე

Draft Law on Industrial Emission
Please be informed that, on the basis of the Association Agreement between Georgia and the European Union, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has prepared a draft Law on Industrial Emissions in accordance with the provisions of Directive 2010/75/EU of the European Parliament and of the Council of November 24, 2010. The aim of which is to prevent emissions from air, water, and soil as a result of industrial activities or, where this is practically impossible, to reduce and control emissions as well as prevent the generation of waste.
The draft law defines the rules, conditions, and control over the implementation of integrated permits for industrial activities causing pollution, as well as the rights and responsibilities of state bodies and individuals or legal entities.
Based on the draft law, the Ministry also prepared "On Amendments to the Law of Georgia on Environmental Protection," "On Amendments to the Law of Georgia on Licenses and Permits," "On Amendments to the Waste Management Code," Amendments to the Law of Georgia on License and Permit Fees, Amendments to the Criminal Code of Georgia, Amendments to the Environmental Assessment Code, and Animal Law of Georgia Draft Laws on Amendments to the Law of Georgia on Atmospheric Air Protection.
In order to inform the public, the draft law on industrial emissions and the drafts prepared as a result of the draft law on amendments to the law of Georgia shall be made public.
Comments, suggestions, and opinions on the draft laws should be sent to the e-mail address: Akaki.Veltauri@mepa.gov.ge by May 15 of the current year.