კონკურსი სათემო ორგანიზაციებისთვის - ,,შექმენი უსაფრთხო თემი”
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელშეწყობით პროექტის - ,,კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში” ფარგლებში აცხადებს კონკურსს სათემო ორგანიზაციებისთვის - ,,შექმენი უსაფრთხო თემი”.
კონკურსის მიზანია ადგილობრივ დონეზე კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ბუნებრივი საფრთხეების ზემოქმედების შემცირების ხელშეწყობა, თემის მედეგობის გაძლიერება დაინტერესებული მხარეების მაქსიმალური ჩართულობით, ბუნებრივი საფრთხით გამოწვეული კატასტროფების შესახებ ცოდნისა და ცნობიერების ამაღლება.
წარმოდგენილი პროექტი დაკავშირებული უნდა იყოს პროგრამით გათვალისწინებული 7 ბუნებრივი საფრთხიდან (წყალდიდობა, სეტყვა, ღვარცოფი, მეწყერი, გვალვა, ძლიერი ქარი, ზვავი) ერთ-ერთთან, რომელიც გამოწვევას წარმოადგენს როგორც მუნიციპალიტეტისათვის, ისე თემისთვის.
განმცხადებლებმა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრში სრული საპროექტო განაცხადი უნდა წარადგინონ არაუგვიანეს 2022 წლის 30 სექტემბრისა, ელექტრონული ფოსტის შემდეგ მისამართზე: info@eiec.gov.ge  (გთხოვთ, წერილის სათაურის ველში მიუთითოთ: ,,კონკურსი სათემო ორგანიზაციებისთვის’’).
●         პროექტის სრული განაცხადი (ორგანიზაციის ბლანკით ან შტამპით და დირექტორის ხელმოწერით დამოწმებული);
●        დეტალური და პუნქტების მიხედვით გაწერილი ბიუჯეტი (Excel-ის ფორმატში);
●        საჯარო რეესტრიდან ამონაწერი;
●        პროექტის  ფარგლებში დაგეგმილი ყველა აქტივობის განმახორციელებლის რეზიუმე.
კონკურსში წარმოდგენილი პროექტები მხოლოდ განმცხადებელი ორგანიზაციის ნამუშევარს უნდა ასახავდეს. პლაგიატის შედეგად კონკურსიდან ორგანიზაციისა და პროექტის დაუყოვნებლივი დისკვალიფიკაცია მოჰყვება.
კონკურსის ფარგლებში წარმოდგენილი ყველა მასალა და დოკუმენტი  სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის განკარგულებაში რჩება. განმცხადებლის მიერ წარმოდგენილ ინფორმაციას ცენტრი მხოლოდ განხილვის მიზნით გამოიყენებს და არ გაუზიარებს გარეშე პირებს ან ორგანიზაციებს, გარდა საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული შემთხვევისა.
პროგრამა „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ დაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვეიცარიის და შვედეთის მთავრობის მიერ; პროგრამის განხორცილებას გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) უზრუნველყოფს.
საპროექტო განაცხადი შეფასდება შემდეგი კრიტერიუმების მიხედვით:
1.       განმცხადებლის სავარაუდო ბიუჯეტის ხარისხი, სიზუსტე, მკაფიოობა, სისრულე და ხარჯთ-ეფექტურობა (20%)
2.       შემოთავაზებული ინიციატივის კრეატიულობა და ინოვაციურობა (10%)
3.       შემოთავაზებული პროექტის მდგრადობა (20%)
4.       ცნობიერების ამაღლება (20%)
5.       ორგანიზაციული გამოცდილება და ჩართული მხარეების გამოცდილება (15%)
6.       მოწყვლადი ჯგუფების საჭიროებების იდენტიფიცირება და ინტეგრირება (ბავშვები, ხანდაზმულები, ქალები, შშმ პირები, ეთნიკური უმცირესობები და იძულებით გადაადგილებული პირები) (10%)
7.       სექტორთაშორისი  მუშაობა (ადგილობრივი თვითმმართველობის, კერძო სექტორის და თემის ჩართულობის ხელშეწყობა) (5%)
ორივე ეტაპის შედეგების მიხედვით სპეციალური კომისია გამოავლენს გამარჯვებულს, რომელსაც პროექტის განსახორციელებლად გადაეცემა 4000 აშშ დოლარი.
საკონკურსო პროექტების გამოგზავნა შესაძლებელია ელ.ფოსტაზე: info@eiec.gov.ge საკონტაქტო პირი: პროექტის ასისტენტი გვანცა ჯანჯღავა (ელ.ფოსტა: gvantsa.janjgava@eiec.gov.ge,  მობ: 591510055).

With the support of the United Nations Development Program (UNDP), within the project - "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia" the EIEC is announcing a contest for community organisations - "Create a safe community".
The contest's purpose is to promote the reduction of natural hazard impacts caused by climate change at the local level, to strengthen the community's resilience with the maximum involvement of interested parties, and to raise knowledge and awareness about natural hazard disasters.
The submitted project must be related to one of the 7 natural hazards provided by the program (flood, hail, mudslide, landslide, drought, strong wind, avalanche), which is a challenge for both the municipality and the community.
Application submission procedure:
Applicants must submit a complete project application to the EIEC no later than September 30, 2022, to the following e-mail address: info@eiec.gov.ge (please indicate: "Contest for Community Organizations" in the subject line of the letter).
The applicant must submit the following documents to the centre:
● Complete application of the project (certified by the organisation's letterhead or stamp and the director's signature);
● detailed and itemised budget (in Excel format);
● extract from the public register;
● Summary of the implementer of all activities planned within the project.
The projects presented in the contest should reflect only the work of the applicant organisation. In the event of plagiarism, the organisation and project will be immediately disqualified from the contest.
The centre will use the information provided by the applicant only for the purpose of discussion and will not share it with outside people or organisations, except for the cases stipulated by Georgian law. All the materials and documents presented within the contest remain at the disposal of the LEPL EIEC.
Program "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia" is funded by the governments of Georgia, Switzerland, Sweden, the Green Climate Fund (GCF), and Switzerland. The implementation of the program is ensured by the United Nations Development Program (UNDP).
The contest will be conducted in 2 stages:
Stage I—selection of applications;
Stage II—presentation of the project proposal.
The project application will be evaluated according to the following criteria:
1. The applicant's estimated budget's quality, accuracy, clarity, completeness, and cost-effectiveness (20%)
2. Innovativeness and Creativity of Proposed Initiative
3. The sustainability of the proposed project
4. awareness raising
5.  Organisational and involved parties experiences (15%)
6. identifying and integrating the needs of vulnerable groups (children, the elderly, women, individuals with disabilities, members of racial and ethnic minorities, and internally displaced people) (10%)
7. Cross-sectoral work (facilitating local government, the private sector and community engagement) (5%)
According to the results of the   both stages a special commission will select a winner, who will be awarded  4,000 USD for the project's implementation.
The contest projects have to be sent to the email address info@eiec.gov.ge. The contact person is: gvantsa.janjgava@eiec.gov.ge,  TEL: 591510055).