სატყეო სკოლაში მონაწილეთა მიღება იწყება!
გთხოვთ გაითვალისწინოთ, სატყეო სკოლაში სწავლა გაიმართება ორშაბათსა და ხუთშაბათს, 16:00-დან 18:00 საათამდე, ZOOM-ის პლატფორმის გამოყენებით.
სკოლის ფარგლებში მონაწილეები გაეცნობიან როგორც ტყესთან დაკავშირებულ საკითხებს, ასევე განივითარებენ კრიტიკული აზროვნების, საკუთარი მოსაზრების დაცვისა და გუნდური მუშაობის უნარს და რაც მთავარია, შეიძენენ მეგობრებს მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
სწავლის დასრულების შემდეგ გადმოგეცემათ სერტიფიკატები და სამახსოვრო საჩუქრები.  და რაც ყველაზე მთავარია, გახდებით გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მეგობრები.  შესაძლებლობა გექნებათ აქტიურად ჩაერთოთ ცენტრის მომავალ აქტივობებში.
✅გთხოვთ გაითვალისწინეთ, სატყეო სკოლაში მოსწავლის სტატუსი მიენიჭება მხოლოდ იმ მონაწილეს, რომელიც რეგულარულად დაესწრება ლექციებს. საპატიოდ ჩაითვლება მხოლოდ 3 გაცდენა.
✅პროგრამაზე რეგისტრაციისთვის, გთხოვთ გადახვიდეთ ბმულზე და შეავსოთ სააპლიკაციო ფორმა - https://forms.gle/dTunUVgGrS13bLsM7
✅განაცხადების მიღების ბოლო ვადაა 2 ოქტომბერი
კურსი შემუშავებულია „საქართველოში ტყის სექტორის რეფორმის განხორციელების მხარდაჭერა - ECO.Georgia“ პროექტის ფარგლებში,  კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს მთავრობის, გერმანიის ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ფედერალური სამინისტროს (BMZ), შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) თანადაფინანსებით. პროექტის სამთავრობო პარტნიორია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, ხოლო პროექტის განმახორციელებელი პარტნიორები არიან: გერმანიის საერთაშორისო თანამშრომლობის საზოგადოება (GIZ), ეროვნული სატყეო სააგენტო,  გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი,  სოფლის განვითარების სააგენტო.

Participants in the Forestry School can now register!
This program is for you if you are a class IX–XII student who is interested in the logging industry, the forest management system, or just forest biodiversity.
In order to take part in the forestry school, it is necessary:
To be a student of class IX-XII;
To be interested in all the issues that concern the forest;
Be able to spare 4 hours a week for us;
Please note that forestry school classes will be held on Mondays and Thursdays from 16:00 to 18:00 using the Zoom platform.
The participants will learn about themes related to the forest within the context of the school and develop their critical thinking, opinion defense, and teamwork skills. The most significant is that they will  make friends from all over the country.
✅  Georgian forests and their global significance
✅ Climate change and its impact on the forest, natural hazards
✅ Production of seeds of woody forest species/forest restoration-planting
✅ Energy efficiency and alternative fuels as a means of reducing forest pressure
✅ Accounting deforestation, forest monitoring and law enforcement mechanisms
✅ forestry occupation, forestry education, and forestry employment sectors
✅ Media literacy
Various approaches will be used in teaching process:
Upon completion of your studies, you will get certificates and commemorative gifts. Most importantly, you will make friends with the Centre and have the opportunity to take an active part in its upcoming activities.
✅ Please note that the status of a student in the forestry school will be granted only to the participant who regularly attends the lectures. Only three absences will be counted as honorable.
✅ Please visit the following link and complete the application form to sign up for the program: https://forms.gle/dTunUVgGrS13bLsM7
✅ The deadline for receiving the application is October 2.
The Green Climate Fund (GCF), the Government of Georgia, the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ), and the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) jointly funded the development of the course within the framework of the project "Supporting the Implementation of Forest Sector Reform in Georgia-ECO.Georgia".
The government partner of the project is the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, and the implementing partners of the project are the German Society for International Cooperation (GIZ), the National Forestry Agency, the Department of Environmental Supervision, Environmental Information and Education Centre and Rural Development Agency.