სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების სახელმძღვანელო  საქართველოს სივრცის დაგეგმარების სექტორისთვის (სახელმძღვანელო)
სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების სახელმძღვანელო საქართველოს სივრცის დაგეგმარების სექტორისთვის (სახელმძღვანელო)
ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით მიმდინარეობს პროექტი „ევროკავშირი გარემოსთვის“ (EU4Environment), რომელიც მიზნად ისახავს აღმოსავლეთ პარტნიორობის ექვსი ქვეყნის (სომხეთი, აზერბაიჯანის რესპუბლიკა, ბელარუსის რესპუბლიკა, საქართველო, მოლდოვის რესპუბლიკა, უკრაინა) დახმარებას მწვანე ეკონომიკის განვითარების, ბუნებრივი რესურსების რაციონალური გამოყენების, გარემოზე უარყოფითი ზემოქმედებისა და გარემოსდაცვითი რისკების შემცირების საკითხებში.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში, მომზადდა სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების საქართველოს სივრცის დაგეგმარების სექტორისთვის სახელმძღვანელოს პროექტი. სახელმძღვანელოს შემუშავების მიზანია სტრატეგიული გარემოსდაცვითი შეფასების (სგშ) პროცედურის ეფექტიანი განხორციელება, საქართველოს სივრცის დაგეგმარების სექტორში გამოყენებისას მდგრადი სივრცითი განვითარების ხელშეწყობა, გარემოს დაცვის პრინციპების, მიდგომების ადრეული და ეფექტური ინტეგრაციის უზრუნველყოფა სივრცით სტრატეგიულ დოკუმენტებში.
აღნიშნული სახელმძღვანელოს პროექტთან დაკავშირებით წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ წარუდგინოთ სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 20 ნოემბრის ჩათვლით ელ. ფოსტაზე - eia@mepa.gov.ge

The "European Union for the Environment" (EU4Environment) project, funded by the European Union, is currently in progress. Its goals are to assist the six Eastern Partnership countries (Ukraine, Georgia, Moldova, Armenia, Republic of Azerbaijan, Republic of Belarus, Georgia, and Armenia) in developing a green economy, reducing environmental risks, and using natural resources wisely.
A draught of a strategic environmental assessment manual was created for Georgia's spatial planning sector within the parameters of the aforementioned project. The purpose of the manual's development is to guarantee the early and efficient integration of environmental protection principles and approaches in spatial strategic documents, to effectively implement the strategic environmental assessment (SEA) procedure, and to encourage sustainable spatial development when applied in Georgia's spatial planning sector.
The comments and opinions regarding the draft of the mentioned manual should be sent to the LEPL National Environment Agency by November 20, 2023, by e-mail to eia@mepa.gov.ge.