ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიების მენეჯმენტის გეგმის პროექტის საჯარო განხილვა
2024 წლის 21 თებერვალს, 12:00 საათზე, დაცული ტერიტორიების სააგენტოში (მის: ვლადიმერ წითლანაძის 1) ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიების მენეჯმენტის გეგმის პროექტის საჯარო განხილვა გაიმართება.
ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიების მენეჯმენტის გეგმის პროექტი მომზადდა საქართველოსა და შვედეთის მთავრობებს შორის გაფორმებული საგრანტო შეთანხმების ფარგლებში, შვედეთის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (SIDA) პროექტის - „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ ფინანსური მხარდაჭერით.
დოკუმენტი მომზადებულია არასამთავრობო ორგანიზაცია „ეკოტონის“ ეროვნული კონსულტანტების გუნდის მიერ, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს, ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაციის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, არასამთავრობო ორგანიზაციების და სხვა დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით.
მენეჯმენტის გეგმა შემუშავდა საქართველოს კანონის „დაცული ტერიტორიების სისტემის შესახებ“ მოთხოვნების და საქართველოს გარემოს და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრის 2014 წლის 12 მარტის #110 ბრძანებით დამტკიცებული დაცული ტერიტორიების მენეჯმენტის გეგმის სტრუქტურის, შინაარსისა და თემატური ნაწილების შემუშავების მეთოდოლოგიის მომზადების ეტაპებისა და პროცედურების შესახებ დებულების შესაბამისად.
მენეჯმენტის გეგმის მიზანია, განსაზღვროს დაცული ტერიტორიებისათვის გრძელვადიანი მიზნები და მართვის შესაბამისი მიდგომები.
დაინტერესებულ პირებს შეუძლიათ გამოაგზავნონ საკონტაქტო ინფორმაცია (მეილის სათაური: საჯარო განხილვაზე დასწრება, სახელი/გვარი, ელ.ფოსტა, ორგანიზაცია) შემდეგ ელ. მისამართზე: pr.apa.gov@gmail.com
შენიშვნების წარმოდგენა შესაძლებელია ელექტრონული ფორმითაც.
დოკუმენტის საჯარო განხილვის შემდეგ, დაინტერესებული მხარეების მიერ მოწოდებული შენიშვნები და რეკომენდაციები შეძლებისდაგვარად აისახება დოკუმენტის საბოლოო ვერსიაში.

Public hearing of the project management plan for the Batsara-Babaneuri protected areas
On February 21, 2024, at 12:00, a public hearing of the draft management plan for Batsara-Babaneuri protected areas will be held at the Agency of Protected Areas (address: Vladimir Tsitlanadze 1).
The project of the management plan of Batsara-Babaneuri protected areas was prepared within the grant agreement signed between the governments of Georgia and Sweden, with the financial support of the Swedish International Development Agency's (SIDA) project "Save Nature, Georgia.".
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Agency of Protected Areas, the Administration of Protected Areas of Batsara-Babaneuri, non-governmental organizations, and other stakeholders participated in the preparation of the document by the national consultant team of "Ekotoni," a non-governmental organization.
As authorized by Order #110 of the Georgia Minister of Environment and Natural Resources Protection dated March 12, 2014, the management plan was created in compliance with the provisions of the Law of Georgia "On the System of Protected Areas" as well as the stages and procedures for the preparation of the methodology for the development of the protected area management plan's structure, content, and thematic sections.
The objective of the management plan is to define long-term goals and appropriate management approaches for protected areas.
Interested persons should send contact information (email subject: public hearing attendance, first or last name, e-mail, organization) to pr.apa.gov@gmail.com.
Notes can also be submitted in electronic form.
After the public hearing of the document, comments and recommendations provided by stakeholders will be reflected in the final version of the document as much as possible.