2024 წლის 27 მარტს, ლანჩხუთის მერიის შენობაში გაიმართა შეხვედრა, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში, სახელმწიფო ტყის  ტერიტორიაზე, ჯუმათის სატყეო უბანში მდებარე 625 ჰა ფართობზე, სამონადირეო მეურნეობის მოწყობის საკითხის საზოგადოების წარმომადგენლებთან განხილვის მიზნით. შეხვედრა ორგანიზებული იყო გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის მერიის მიერ. შეხვედრის წინაპირობა იყო საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოსადმი, ა(ა)იპ ,,საქართველოს მონადირეთა კავშირის“ მომართვა, სამონადირეო მეურნეობის სპეციალური ლიცენზიის გაცემის მიზნით აუქციონის გამოცხადებასთან დაკავშირებით.
განხილვის პროცესში მონაწილეობდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და მის სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები,  სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე გურიის რეგიონში და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის მერი, ასევე ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების სხვა წარმომადგენლები,  დაინტერესებული საზოგადოება, მათ შორის ადგილობრივი მოსახლეობა და მონადირეები. დამსწრე საზოგადოებას მიეწოდა დეტალური ინფორმაცია სამონადირეო მეურნეობის სპეციალური ლიცენზიის გაცემასთან დაკავშირებულ საკითხებზე და დასმულ კითხვებზე.
ამასთან, გამოიკვეთა სამონადირეო მეურნეობისთვის შერჩეული ფართობის მიმდებარე ტერიტორიებზე მდებარე სოფლების მოსახლეობასთან დამატებითი შეხვედრის გამართვის საჭიროება, რომელიც დაგეგმილია 2024 წლის 12 აპრილს 12:00 საათზე ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ნიგვზიანში.
საკონტაქტო პირი: ნონა ხელაია, ბიომრავალფეროვნებისა და სატყეო დეპარტამენტის ბიომრავალფეროვნების სამმართველოს მეორადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელი - ელ. ფოსტა: nona.khelaia@mepa.gov.ge

About the planned meeting with the community in connection with the issuance of a special license for hunting in Lanchkhuti municipality, in the territory of the state forest
The topic of establishing a hunting farm on a 625-hectare plot of land in the Jumati forest area of the state forest area of Lanchkhuti municipality was discussed with community representatives at a meeting held in the town hall of Lanchkhuti on March 27, 2024. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, along with the City Hall of Lanchkhuti Municipality, organized the meeting. The meeting's premise was the "Union of Georgian Hunters"' petition to the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia's National Environmental Agency over the auction announcement for the issuance of a special hunting license.
The representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and relevant agencies included in its system, the Deputy State Commissioner in the Guria region and the Mayor of Lanchkhuti Municipality, as well as other representatives of local self-government bodies and interested society, including residents and hunters, took part in the review process. The people in attendance received thorough information on all concerns and inquiries about the special hunting license.
Furthermore, it was noted that a further meeting with the villagers residing in the villages bordering the hunting-farming region was necessary. This meeting is scheduled for April 12, 2024, at 12:00 in the hamlet of Nigvzian, Lanchkhuti municipality.