კონკურსი ,,ისწავლე უსაფრთხო გარემოში
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის აცხადებს საგრანტო კონკურსს - ,,ისწავლე უსაფრთხო გარემოში”.
კონკურსი ცხადდება პროგრამის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვეიცარიის და შვედეთის მთავრობის მიერ, მის განხორცილებას კი, გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) უზრუნველყოფს.
კონკურსის მიზანია ადგილობრივ დონეზე კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ბუნებრივი საფრთხეების ზემოქმედების შემცირების ხელშეწყობა, ბუნებრივი საფრთხით გამოწვეული კატასტროფების შესახებ ცოდნისა და ცნობიერების ამაღლება და თემის მედეგობის გაძლიერება დაინტერესებული მხარეების მაქსიმალური ჩართულობით.
კონკურსის წესები
* კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია საქართველოს მასშტაბით მოქმედ საჯარო სკოლებს. წარმოდგენილი პროექტი დაკავშირებული უნდა იყოს პროგრამით გათვალისწინებული 7 ბუნებრივი საფრთხიდან (წყალდიდობა, სეტყვა, ღვარცოფი, მეწყერი, გვალვა, ძლიერი, ქარი, ზვავი) ერთ-ერთთან, რომელიც გამოწვევას წარმოადგენს როგორც მუნიციპალიტეტისათვის, ისე თემისთვის.
* კონკურსის ფარგლებში მონაწილე ზოგადასაგანმანათლებლო დაწესებულებამ უნდა წარმოადგინოს საპროექტო წინადადება, რომლის განხორციელების შედეგადაც უზრუნველყოფს სკოლის მედეგობის გაძლიერებას ბუნებრივი საფრთხეებით გამოწვეულ კატასტროფებთან მიმართებით და ადგილობრივი თემის ჩართულობას.
* საპროექტო წინადადება უნდა მოიცავდეს იმ აქტივობას/აქტივობებს, რომელიც განხორციელდება კონკურსით გათვალისწინებული ჯილდოს თანხობრივი ოდენობით (ბიუჯეტი ასევე უნდა ასახავდეს იმ აქტივობებს, რომლებიც ფულად რესურსს არ საჭიროებს). პროექტის აქტივობების განხორციელების ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 1 წელს.
I ეტაპი - განაცხადების შერჩევა.
II ეტაპი - საპროექტო წინადადების  პრეზენტაცია.
ორივე ეტაპის შედეგების მიხედვით სპეციალური კომისია გამოავლენს 2 ფინალისტს. გამარჯვებულ სკოლას გადაეცემა 1200 აშშ დოლარი, ხოლო მეორე ადგილზე გასულ სკოლას 800 აშშ დოლარი.
საპროექტო განაცხადი უნდა წარმოადგინოს სკოლის დირექტორმა.
კონკურსში მონაწილეობისათვის, გთხოვთ, ელექტრონულად შეავსოთ განაცხადის ფორმა (Word-ის ფორმატში).
საკონკურსო პროექტების გამოგზავნა შესაძლებელია შემდეგ ელ. ფოსტაზე: info@eiec.gov.ge
მონაწილეებმა 2024 წლის 21 ოქტომბრამდე უნდა წარმოადგინონ საპროექტო განაცხადის სამუშაო ვერსია, რაც გულისხმობს პრობლემის აღწერას, პროექტის მიზნებსა და შედეგებს.
განაცხადების მიღების ბოლო ვადაა 2024 წლის 31 ოქტომბერი
დამატებითი ინფორმაციისათვის  გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მხრიდან საკონტაქტო პირია პროექტის კოორდინატორი სოფიო ბერიშვილი (ელ.ფოსტა: sopio.berishvili@eiec.gov.ge, მობ: 598313132).
დეტალური ინფორმაცია პროგრამის შესახებ, განაცხადის ფორმა და სხვა საჭირო ინფორმაცია იხილეთ თანდართულ ფაილებში.

Contest: "Learn in a Safe Environment"
The EIEC announces a grant contest for general educational institutions: "Learn in a Safe Environment.". The contest is announced within the program "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia,"  the contest is financed by the government of Georgia, the Green Climate Fund (GCF), the governments of Switzerland and Sweden, and the implementation of the contest is ensured by the United Nations Development Program (UNDP).
With the greatest possible participation from stakeholders, the contest aims to enhance community resilience, raise awareness of natural disasters and their effects, and encourage local communities to reduce climate change-related natural hazards.
Contest rules
* Public schools operating throughout Georgia can take part in the contest. The presented project must be related to one of the 7 natural hazards provided by the program (flood, hail, mudslide, landslide, drought, strong, wind, avalanche), which is a challenge for the municipality and the community.
* Within the contest, the participating public educational institution must present a project proposal, and the implementation of the proposal will strengthen the school's resilience to disasters caused by natural hazards and the involvement of the local community.
* The project proposal should include the activity/activities that will be implemented with the monetary amount of the award provided by the contest (the budget should also reflect activities that do not require financial resources). The term of implementation of project activities should not exceed 1 year.
Stage I: selection of applications.
stage II: presentation of the project proposal.
According to the results of both stages, a special commission will select 2 finalists. The winning school will receive $1,000, and the runner-up will receive $800.
The project application must be submitted by the school principal.
To take part in the contest, please fill out the application form electronically (in Word format).
Contest projects can be sent to the following email address: To mail: info@eiec.gov.ge
By October 21, 2024, participants must submit a working version of the project application, which includes a description of the problem, project goals, and results.
The deadline for applications is October 31, 2024.
For additional information, Sophio Beroshvili, the project coordinator,is the contact person from the EIEC  e-mail: sopio.berishvili@eiec.gov.ge, mobile: 598313132).
Detailed information about the program, the application form, and other necessary information can be found in the attached files.