“არაგვის დაცული ლანდშაფტის შექმნისა და მართვის შესახებ” და “ფშავ-ხევსურეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონებში ცვლილებათა პროექტების საჯარო განხილვა გაიმართება 2022 წლის 1 ივლისს, 11:00 საათზე.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ მომზადდა კანონპროექტები “ფშავ-ხევსურეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ” და  „არაგვის დაცული ლანდშაფტის შექმნისა და მართვის შესახებ” საქართველოს კანონებში ცვლილებების შეტანის თაობაზე. ცვლილება გულისხმობს, ერთი მხრივ, „ფშავ-ხევსურეთის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ“ საქართველოს კანონით განსაზღვრული ფშავ-ხევსურეთის მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორიის კატეგორიის გაუქმებას და მეორე მხრივ, არაგვის დაცული ლანდშაფტის გაფართოებას ვაშლობისა და ხორხების ხეობებისთვის და აგრეთვე, ზემოხსენებული მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორიისთვის დაცული ლანდშაფტის სტატუსის მინიჭების შედეგად.
არაგვის დაცული ლანდშაფტის გაფართოების შესაძლებლობის საკითხი ისევე, როგორც ფშავ-ხევსურეთის მრავალმხრივი ტერიტორიის დაცვითი კატეგორიის ამაღლების საკითხი შეთანხმდა ადგილობრივ თვითმმართველობასთან, სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტოსთან, სსიპ ეროვნულ სატყეო სააგენტოსთან, არაგვის დაცული ლანდშაფტის ადმინისტრაციასთან და სხვა უწყებებთან.
დაინტერესებულ პირებს შეხვედრაში მონაწილეობა შეუძლიათ ZOOM პლატფორმის საშუალებით შემდეგ ბმულზე: https://us02web.zoom.us/j/84495837142
გამოქვეყნებული კანონპროექტების შესახებ შენიშვნებისა და მოსაზრებების  წარდგენა შესაძლებელია არაუგვიანეს 2022 წლის 30 ივნისისა შემდეგ ელექტრონულ მისამართზე: Teona.Karchava@mepa.gov.ge; mariam.macharashvili@mepa.gov.ge

Public Hearing on Amendments to the Laws of Georgia on the Establishment and Management of Aragvi Protected Landscape and the Law on the Establishment and Management of Pshav-Khevsureti Protected Areas
The public discussion of the draft amendments to the Law of Georgia on the Creation and Management of Aragvi Protected Landscape and the Law on the Creation and Management of Pshav-Khevsureti Protected Areas will be held on July 1, 2022, at 11:00.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has prepared draft laws on amendments to the laws of Georgia on the Establishment and Management of Pshav-Khevsureti Protected Areas and on the Creation and Management of Aragvi Protected Landscape. The amendment envisages, on the one hand, the abolition of the Pshav-Khevsureti Multipurpose Land Area defined by the Law of Georgia on the Establishment and Management of Pshav-Khevsureti Protected Areas and on the other hand, the expansion of the Aragvi Protected Landscape is a result of the granting of protected landscape status to the Vashlobi and Khorkhebi valleys as well as to the above-mentioned versatile use area.
The issues of the possibility of expanding the Aragvi Protected Landscape as well as the issue of raising the protection category of the Pshav-Khevsureti Multilateral Area have been agreed upon with the local self-government, the LEPL Agency of Protected Areas, the LEPL National Forest Agency, the Aragvi Protected Landscape Administration, and other agencies.
Interested parties can participate in the meeting through the Zoom platform at the following link: https://us02web.zoom.us/j/84495837142
Comments and opinions on the published draft laws can be submitted no later than June 30, 2022, to the following e-mail addresses: Teona.Karchava@mepa.gov.ge; mariam.macharashvili@mepa.gov.ge