გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა ევროკავშირის პროექტის – „EU4 Environment“-ის ფარგლებში, მსოფლიოს წამყვანი საგანმანათლებლო პლატფორმის - The One UN Climate Change Learning Partnership (UN CC:Learn) მწვანე ეკონომიკის სასერტიფიკატო კურსზე მიღება განაახლა: https://unccelearn.org/course/view.php?id=123&page=overview
საერთაშორისო პლატფორმაზე განთავსებული მწვანე ეკონომიკის კურსი მოიცავს 5 ქართულენოვან მოდულს:
● ინკლუზიური მწვანე ეკონომიკის განვითარების საფუძვლები;
● ინსტრუმენტებზე ფოკუსირება - სტრუქტურული ცვლილებისთვის პირობების      შექმნა;
● საკვანძო სექტორები მწვანე ეკონომიკაზე გადასვლელად;
● მიმართულებების დადგენა - სტრატეგიები და გეგმები პოლიტიკის მიზნების მისაღწევად;
● ხელშემწყობი გარემო - საერთაშორისო სტრუქტურები და ინიციატივები ინკლუზიური მწვანე ეკონომიკის მხარდასაჭერად.
ელექტრონული კურსი მოიცავს ინტერაქტიულ გაკვეთილებს, ვიდეორგოლებს, დავალებებსა და კითხვარებს, რომელთა წარმატებით დასრულების შემთხვევაშიც მონაწილე მიიღებს  სერტიფიკატს.
კურსი ხელმისაწვდომია ყველა დაინტერესებული პირისთვის - სამინისტროებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობების წარმომადგენლებისთვის, კერძო სექტორისთვის, ასევე, გარემოსდაცვითი მმართველების, უმაღლესი სასწავლებლების პედაგოგების, მკვლევარებისა და სტუდენტებისთვის.
კურსზე მიღება გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა პირველად 2021 წელს - ევროკავშირის მწვანე კვირეულის ფარგლებში გამოაცხადა, ამ ეტაპისთვის სერტიფიცირებულია 50-მდე დაინტერესებული პირი.
მსოფლიოს წამყვანი საგანმანათლებლო პლატფორმის მწვანე ეკონომიკის სასერტიფიკატო კურსი არის უფასო.
დამატებითი ინფორმაციისთვის საკონტაქტო პირია ნათია ბლიაძე  - გარემოსდაცვითი ინფორმაციის და განათლების ცენტრის პროექტის კოორდინატორი (მობ.: 598218285; ელ-ფოსტა: natela.bliadze@eiec.gov.ge).

With support from the EU-funded EU4Environment Programme, the Environmental Information and Education Centre of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has renewed registration to the Green Economy E-Course from the world's leading educational platform - UN One Partnership for Climate Change Learning (UN CC: Learn):
https://unccelearn.org/course/view.php?id=123&page=overview
This is a 10-hour course that can be completed at your own pace. It is free of charge and upon completion, trainees get a certificate. The course includes interactive lessons, video clips, exercises, and questionnaires.
The objective of the Green Economy on-line course is to present to interested parties to the basic concepts, policy instruments and international frameworks of inclusive green economies.
The course covers five modules in Georgian language:
Present core concepts for moving towards an inclusive green economy;
Identify conditions for greening national economies;
Outline principal opportunities and challenges to greening key sectors of the economy;
Provide examples of national and sectoral strategies and planning;
Distinguish international frameworks and initiatives in support of an inclusive green economy.
E-course is open to policy-makers, businesses, and general public.
In Georgia, the course was launched during the EU Green Week campaign in 2021. As of today, over 50 stakeholders were trained and certified.
Register on the world's leading educational platform now and receive a certificate after successful completion.
Detailed information about the course in Georgian is available through the following link: https://elibrary.mepa.gov.ge/Ge/Library/Details/7075/
For more information, please contact Natia Bliadze, project coordinator of Environmental Information and Education Centre (Tel: 598218285; E-mail: natela.bliadze@eiec.gov.ge)
About EU4Environment
EU4Environment Action aims to help Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, the Republic of Moldova and Ukraine preserve and better use their natural capital, increase people's environmental well-being, by supporting environment-related action, demonstrating and unlocking opportunities for greener growth, and setting mechanisms to better manage environmental risks and impacts. The Action is funded by the European Union and implemented by five Partner organizations: OECD, UNECE, UNEP, UNIDO and the World Bank based on a budget of some EUR 20 million. The Action implementation period is 2019-2022.