„მწვანე სტიპენდიების“ მოპოვების კრიტერიუმების შესახებ დეტალური ინფორმაცია უმაღლესი სასწავლო დაწესებულებების სტუდენტებსა და უნივერსიტეტის წარმომადგენლებს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრმა საინფორმაციო შეხვედრებზე გააცნო.
„მწვანე სტიპენდიების“ პროგრამა, რომელსაც გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი ახორციელებს, ხელს უწყობს გარემოსდაცვითი დეფიციტური პროფესიების პოპულარიზაციასა და წარჩინებული სტუდენტების წახალისებას. პროგრამის ფარგლებში, სტუდენტებს შესაძლებლობა აქვთ, შესაბამის უწყებებში პრაქტიკული გამოცდილება მიიღონ.
საინფორმაციო შეხვედრები ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში, საქართველოს ტექნიკურ უნივერსიტეტში, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტში, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტსა და სოხუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტში გაიმართა.
სტიპენდიები ვრცელდება შემდეგ სამაგისტრო პროგრამებზე: გეოლოგია, წყლის რესურსების ინტეგრირებული მართვა (ჰიდროლოგია), ეკოლოგია, გარემოს დაცვა და საინჟინრო ეკოლოგია, ფიზიკური გეოგრაფია და გარემოს მდგრადი განვითარება,  ენერგეტიკისა და მინერალური რესურსების მართვა და მდგრადი განვითარება, კონსტრუქციული (გამოყენებითი) გეოგრაფია და გარემოს დაცვა, გარემოსდაცვითი მენეჯმენტი და პოლიტიკა.
2022 წელს 1500-ლარიანი „მწვანე სტიპენდია“ მაგისტრატურის 32 წარჩინებულ სტუდენტს გადაეცა.
„მწვანე სტიპენდიების” პროგრამა ხორციელდება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფართომასშტაბიანი ინიციატივის ,,კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში" ფარგლებში, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს, შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობების მხარდაჭერით.

The program ‘’Green Scholarships'’ for excellent students continues
At the information meeting, EIEC provided students of higher education institutions and university representatives with information on the requirements for obtaining certificates.
The Green Scholarships Program, operated by EIEC promotes environmental shortage occupations and encourages excellent students. Within the program, the students will have an opportunity to get practical experience in relevant agencies.
The information meetings were held at Ivane Javakhishvili State University, Ilia State University, Georgian Technical University, Georgian Institute of Public Affairs, Akaki Tsereteli State University, Iakob Gogebashvili Telavi State University, Shota Rustaveli Batumi State University in Batumi, and Sokhumi State University.
Scholarships apply to the following master's programmes: geology, integrative management of water resources (hydrology), ecology, environmental protection and engineering ecology, physical geography and environmentally sustainable development, Management of energetic and mineral resources, constructive geography (practical geography), and environmental management and policy.
In 2022, 1,500 GEL "green scholarships" were awarded to 32 excellent master's students.
The ‘’Green Scholarships’’ are developed by EIEC, under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, within the large-scale programme  ‘’Reducing the Risk of Climate-Driven Disasters in Georgia," by the United Nations Development Programme (UNDP), by the Green Climate Fund (GCF), and with support by the governments of Georgia, Sweden, and Switzerland.