გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის კონკურსის „მწვანე ჯილდო” გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. გამოცხადებულ კონკურსში პედაგოგები და აღმზრდელები მთელი საქართველოს მასშტაბით მონაწილეობდნენ.
„მწვანე ჯილდო - სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება 2023” ქ.თბილისის N19 საბავშვო ბაღის აღმზრდელმა ნათია მუმლაძემ მოიპოვა, ხოლო „მწვანე ჯილდო - გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში 2023” გორის მუნიციპალიტეტის N12 საჯარო სკოლის ბიოლოგიისა და ბუნებისმეტყველების მასწავლებელმა ასმათ ლეჟავამ.
გამარჯვებულებს ჯილდოები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ გადასცა.
„თანამედროვე გამოწვევების გამკლავებისთვის ერთ-ერთი მთავარი გზა განათლებაა. ამ გზაზე მასწავლებლების როლი უმნიშვნელოვანესია და ამისთვის მადლობა მინდა გადაგიხადოთ. დღევანდელი ღონისძიება დაიგეგმა გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღის ფარგლებში, რომელსაც მსოფლიო 5 ივნისს აღნიშნავს. იმისთვის, რომ გვქონდეს ჯანსაღი გარემო, მნიშვნელოვანია საზოგადოების ერთიანობა; ამ მხრივ საინტერესო ინიციატივები გვაქვს, მათ შორისაა რამდენიმე დღის წინ გახსნილი ახალი პლატფორმა ,,ტყის მეგობარი", რომლის მიზანია, საზოგადოება მაქსიმალურად ჩაერთოს ტყის აღდგენის, მოვლისა და დაცვის ღონისძიებებში. სახელმწიფოს როლი გარემოზე ზრუნვის ნაწილში უმნიშვნელოვანესია. ბოლო წლების განმავლობაში გავატარეთ კონკრეტული რეფორმები ჰაერის, წყლის, ნიადაგის დაბინძურებისგან დასაცავად. მნიშვნელოვანი ღონისძიებები განხორციელდება მომავალშიც. ყველა გატარებული რეფორმა კი, ერთობლივი ძალისხმევის შედეგია. მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრს 10 წლის იუბილე მივულოცო. ცენტრი საზოგადოებას გარემოსდაცვით და აგრარულ საკითხებთან დაკავშირებით აწვდის ინფორმაციას და ზრუნავს ცნობიერების დონის ამაღლებაზე. კონკურსი „მწვანე ჯილდო“, რომლის დაჯილდოების ღონისძიებაზეც დღეს ჩვენ ვიმყოფებით სწორედ ცენტრის ინიციატივით დაარსდა”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
კონკურსი „მწვანე ჯილდო” გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ 2018 წლიდან ტარდება. კონკურსის მიზანია იმ  პედაგოგებისა და აღმზრდელების გამოვლენა და წახალისებაა, რომლებიც სასწავლო პროცესში აქტიურად იყენებენ სახელმძღვანელოებს „სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება” და „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში” და ზრუნავენ ბავშვების გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლების ხელშესაწყობად.
დაჯილდოების ცერემონიას რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე მზია გიორგობიანი, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრის დირექტორი ბერიკა შუკაკიძე, მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლები და მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
გამართულ ღონისძიებაზე, გამარჯვებულები და საკონკურსო კომისიის რჩეული მონაწილეები სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდნენ.
კონკურსის „მწვანე ჯილდო” მხარდამჭერები არიან: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტო, ხელნაწერთა ეროვნული ცენტრი, თბილისის ზოოპარკი, საქართვლოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღი, ახმეტის მუნიციპალიტეტი, საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა, , CENN, ეკოხედვა, ბუნების კონსერვაციის ორგანიზაცია „საბუკო“; ასევე, სულაკაურის გამომცემლობა, დელფოსი, კარფური, ფარმადეპო, რომლებიც, სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში, მხარს უჭერენ გარემოსდაცვითი განათლების და ცნობიერების ასამაღლებელ აქტივობებს.

Winners of the "Green Award 2023" were announced
The Centre for Environmental Information and Education has revealed the winners of its "Green Award" contest. Teachers and educators from all over Georgia took part in the contest.
The "Green Award: Preschool Environmental Education 2023" was given to Natia Mumladze, a kindergarten teacher in Tbilisi, and the "Green Award Environmental and Agricultural Education at School 2023" was given to Asmat Lezhava, a biology and natural science instructor in Gori Municipality's N12 Public School.
The winners received prizes from Otar Shamugia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
"One of the main ways to deal with modern challenges is education. The role of teachers on this path is very important, and I would like to thank you for that. Today's event was planned as part of the International Day of Environment Protection, which the world celebrates on June 5. Community cohesion is crucial for a healthy ecosystem. We have fascinating programmes in this area, such as the recently launched "Forest Friend" platform, which aims to include as many people as possible in efforts to restore, maintain, and protect forests.
The role of the state in taking care of the environment is very important. In recent years, we have carried out concrete reforms to protect the air, water, and soil from pollution. Important events will be implemented in the future as well. All reforms are the result of joint efforts.
I would like to take this opportunity to congratulate the Environmental Information and Education Centre on its 10th anniversary. The centre works to raise awareness by informing the public about environmental and agricultural challenges. The "Green Award" competition was started on the centre's initiative,’’ Otar Shamugia said at the award ceremony.
The Environmental Information and Education Centre has been conducting the "Green Award" contest since 2018. The objective of the contest is to acknowledge and encourage teachers and educators who actively apply the textbooks ``Environmental education before school" and "Environmental and agricultural education at School '' into the teaching process and support the advancement of environmental and agricultural education among young people.
Mzia Giorgobiani, the deputy minister of regional development and infrastructure, Berika Shukakidze, the director of the national centre for Teachers' professional development, and other guests attended the award ceremony.
At the event, the winners and selected participants of the competition commission were awarded special prizes.
The supporters of the "Green Award" contest are the Ministry of Education and Science of Georgia, the National Centre for Professional Development of Teachers, the Nursery Management Agency, the National Centre for Manuscripts, Tbilisi Zoo, the National Botanical Garden of Georgia, Akhmeta Municipality, the Green Movement of Georgia, CENN, Ekokhedva, the Nature Conservation Organisation "Sabuko," and Sulakauri Publishing House, Delphos, Carrefour, and Pharmadepo, which, within the framework of social responsibility, support environmental education and awareness-raising activities.