გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი აცხადებს სასკოლო კონკურსს - ,,ისწავლე უსაფრთხო გარემოში“.
კონკურსის მიზანია ადგილობრივ დონეზე კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული ბუნებრივი საფრთხეების ზემოქმედების შემცირების ხელშეწყობა, ბუნებრივი საფრთხეებით გამოწვეული კატასტროფების შესახებ ცოდნისა და ცნობიერების ამაღლება და თემის მედეგობის გაძლიერება დაინტერესებული მხარეების მაქსიმალური ჩართულობით.
კონკურსი ცხადდება პროგრამის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ ფარგლებში, რომელიც დაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), შვედეთის (SIDA) და შვეიცარიის (SDC) მთავრობების მიერ და ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით.
კონკურსში მონაწილეობა შეუძლია პროგრამის 13 სამიზნე მუნიციპალიტეტში არსებულ (გორი, თელავი, ლაგოდეხი, ახმეტა, სიღნაღი, სამტრედია, აბაშა, ხობი, სენაკი, ქობულეთი, ოზურგეთი, ჩოხატაური, ლანჩხუთი) სკოლებს. წარმოდგენილი პროექტი დაკავშირებული უნდა იყოს პროგრამით გათვალისწინებული 7 ბუნებრივი საფრთხიდან (წყალდიდობა, სეტყვა, ღვარცოფი, მეწყერი, გვალვა, ძლიერი ქარი, ზვავი) ერთ-ერთთან, რომელიც გამოწვევას წარმოადგენს როგორც მუნიციპალიტეტისთვის, ისე თემისთვის.
კონკურსის ფარგლებში მონაწილე ზოგადასაგანმანათლებლო დაწესებულებამ უნდა წარმოადგინოს საპროექტო წინადადება, რომელიც განხორციელების შედეგადაც უზრუნველყოფს სკოლის მედეგობის გაძლიერებას ბუნებრივი საფრთხეებით გამოწვეულ კატასტროფებთან მიმართებით და ადგილობრივი თემის ჩართულობას.
საპროექტო წინადადება უნდა მოიცავდეს იმ აქტივობას/აქტივობებს, რომელიც განხორციელდება კონკურსით გათვალისწინებული ჯილდოს თანხობრივი ოდენობით (ბიუჯეტი ასევე უნდა ასახავდეს იმ აქტივობებს, რომლებიც ფულად რესურსს არ საჭიროებს). პროექტის ატივობების განხორციელების ვადა არ უნდა აღემატებოდეს 1 წელს. საპროექტო განაცხადი უნდა წარმოადგინოს სკოლის დირექტორმა.
კონკურსში მონაწილეობისათვის, გთხოვთ, ელექტრონულად შეავსოთ განაცხადის ფორმა (WORD-ის ფორმატში).
საკონკურსო პროექტების გამოგზავნა შესაძლებელია შემდეგ ელ. ფოსტაზე: info@eiec.gov.ge (გთხოვთ, წერილის სათაურის ველში მიუთითოთ: ,,ისწავლე უსაფრთხო გარემლში’’).
მონაწილეებმა 2023 წლის 11 ოქტომბრამდე უნდა წარმოადგინონ საპროექტო განაცხადის სამუშაო ვერსია, რაც გულისხმობს პრობლემის აღწერას, პროექტის მიზნებსა და შედეგებს.
განაცხადების მიღების ბოლო ვადაა 2023 წლის 20 ოქტომბერი.
დამატებითი ინფორმაციისთვის გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მხრიდან საკონტაქტო პირია პროექტის კოორდინატორი თამარ შერვაშიძე (ელ.ფოსტა: tamar.shervashidze@eiec.gov.ge, მობ: 595958825).

The school contest "Learn in a safe environment"
The Environmental Information and Education Centre announces the school competition - "Learn in a safe environment".
The purpose of the contest is to promote the reduction of the impact of natural hazards caused by climate change at the local level, increase knowledge and awareness about climate-driven disasters, and strengthen community resilience with the maximum involvement of stakeholders.
The competition is announced within the program "Reducing the risk of climate-driven disasters in Georgia", which is funded by the Government of Georgia, the Green Climate Fund (GCF), the governments of Sweden (SIDA) and Switzerland (SDC), and is implemented with the support of the United Nations Development Programme (UNDP).
The contest is open to schools in the program's 13 target municipalities (Gori, Telavi, Lagodekhi, Akhmeta, Sighnaghi, Samtredia, Abasha, Khobi, Senak, Kobuleti, Ozurgeti, Chokhatauri, and Lanchkhuti) The presented project must be related to one of the seven natural hazards provided by the program (flood, hail, mudslide, landslide, drought, strong wind, avalanche), which is a challenge for both the municipality and the community.
Within the contest, the participating public educational institution must present a project proposal that, as a result of its implementation, will ensure the strengthening of the school's resilience to disasters caused by natural hazards and the involvement of the local community.
The activity or activities that will be implemented with the monetary amount of the award provided by the contest must be specified in the proposal (the budget must also reflect those activities that do not require financial resources). The term of implementation of project activities should not exceed one year. The project application must be submitted by the school director.
Stage I: Selection of Applications
Stage II: Presentation of the Project Proposal
According to the results of both stages, a special commission will select two finalists. The winning school will be awarded $1,200, and the runner-up will be awarded $800.
Please electronically complete the application form (in Word format) for entry into the contest.
You can send contest projects to the following email address: Please include "Learn in Safe Environment" in the subject line of your email address to info@eiec.gov.ge.
The contestants must submit a working version of the project application till October 11, 2023. The working version must include the problem description, project goals, and results.
The deadline for applications is October 20, 2023.
Tamar Shervashidze, the project coordinator for the EIEC, can be reached at tamar.shervashidze@eiec.gov.ge or (595) 595-8825 for more information.