საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს კოორდინაციით, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით შემუშავდა LEADER/CLLD მიდგომაზე დაფუძნებული ადგილობრივი მხარდაჭერის პროგრამა, რომლის საჯარო (ონლაინ) განხილვა დაგეგმილია მიმდინარე წლის 30 ნოემბერს 14:00 სთ.ზე
LEADER/CLLD მიდგომაზე დაფუძნებული ადგილობრივი მხარდაჭერის პროგრამის შესახებ შენიშვნებისა და მოსაზრებების წარმოდგენა შესაძლებელია არაუგვიანეს 2022 წლის 28 ნოემბრისა. აღნიშნულ საკითხზე საკონტაქტო პირია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პოლიტიკის კოორდინაციისა და ანალიტიკის დეპარტამენტის სოფლის განვითარებისა და გარემოს დაცვის პოლიტიკის კოორდინაციის სამმართველოს ხელმძღვანელი - მარიამ გაიმარჯვაშვილი Mariam.Gaimarjvashvili@mepa.gov.ge.
საჯარო განხილვაში მონაწილეობა შესაძლებელია ZOOM პლატფორმის საშუალებით, შემდეგ ბმულზე: https://us06web.zoom.us/j/89499464698  Meeting ID: 894 9946 4698
LEADER-CLLD მიდგომაზე დაფუძნებული ადგილობრივი მხარდაჭერის პროგრამის განხორციელება იგეგმება 2023 წლიდან. პროგრამის მიზანია სოფლად სოციალურ-ეკონომიკური საქმიანობის განვითარების ხელშეწყობა, რომელიც ითვალისწინებს ადგილობრივი განვითარების ჯგუფების ჩართულობით, სოფლად სოციალურ-ეკონომიკური საქმიანობების ხელშესაწყობად ადგილობრივად მეწარმეობის განვითარებას, გარემოს დაცვის და კლიმატის ცვლილებების შერბილების ღონისძიებების მხარდაჭერას, ბუნებრივი რესურსების ენერგოეფექტური და განახლებადი ენერგიის გამოყენების ხელშეწყობას.

Public discussion of the local support program based on the LEADER/CLLD approach
A local support program based on the LEADER/CLLD approach was developed in coordination with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, with the support of the United Nations Development Program (UNDP).whose public (remotely) review is scheduled for November 30 of this year at 14:00 pm.
Comments and opinions on the local support program based on the LEADER/CLLD approach can be submitted no later than November 28, 2022.
The contact person on the mentioned issue is the head of the Rural Development and Environmental Protection Policy Coordination Division of the Policy Coordination and Analytics Department of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia- Mariam Gaimarjvashvili Mariam.Gaimarjvashvili@mepa.gov.ge.
It is possible to take part in the public discussion through the ZOOM platform at the following link  https://us06web.zoom.us/j/89499464698  Meeting ID: 894 9946 4698
It is planned to implement the local support program based on the LEADER-CLLD approach starting in 2023. The purpose of the program is to promote the development of socio-economic activities in rural areas, which includes the development of local entrepreneurship to promote socio-economic activities in rural areas, the support of environmental protection and climate change mitigation measures, and the promotion of energy-efficient and renewable energy use of natural resources with the involvement of local development groups.