მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფ. ყიზილ-აჯლოში შპს "ნიუ ჯეო როუდის "ასფალტის საწარმოს, სასარგებლო წიაღისეულის გადამუშავებისა და ნავთობპროდუქტების საცავის ექსპლუატაციის პროექტი
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების შეფასების ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ,  წარუდგინოთ  სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 18 აგვისტოს ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, მარშალ გელოვანის გამზირი N34 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge
დაგეგმილი საქმიანობის გარემოზე ზემოქმედების ანგარიშის საჯარო განხილვა ჩატარდება 2023 წლის 4 აგვისტოს, 12:00 საათზე, მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ ყიზილ-აჯლოს ადმინისტრაციული ერთეულის შენობაში.

Asphalt plant, mineral processing, and oil product storage project of "New Geo Road" LLC in Kizil-Ajlo village of Marneuli municipality
Kvemo Kartli, Marneuli, City Marneuli, Kvemo Kartli, Marneuli, village of Marneuli municipality Kizil-Ajlo
Asphalt plant, mineral processing, and oil product storage project of "New Geo Road" LLC in Kizil-Adjlo village of Marneuli municipality
Environmental impact assessment report of planned activity.
The comments and opinions related to the environmental impact assessment report of the planned activities require submission in writing to the National Environmental Agency by August 18, 2023, at the address: St. Tbilisi, Marshall Gelovani Avenue N34, or by e-mail: eia@mepa.gov.ge.
For detailed information, see the environmental assessment portal at http://ei.gov.ge/
The public review hearing of the environmental impact report of the planned activity will be held on August 4, 2023, at 12:00 at the building of the administrative unit of the village  Kyzil-Ajlo in Marneuli municipality.
Any representative of the public has the right to join in the open discussion and to offer their thoughts.