ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტში, სოფელ შინდისში, საცხოვრებელი კომპლექსის მშენებლობისა და ექსპლუატაციის პროექტი
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ,  წარუდგინოთ  სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2023 წლის 1 ნოემბრის ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, დავით აღმაშენებლის გამზირი N150 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge
დეტალური ინფორმაციისთვის იხილეთ გარემოსდაცვითი შეფასების პორტალი -  ei.gov.ge/ka/info/88874b2e-c238-41f0-b226-e15a3dd88959
• 2023 წლის 30 ოქტომბერი,14:00 საათი, ქ. თბილისის მუნიციპალიტეტი, მთაწმინდის რაიონის გამგეობის წავკისი, შინდისი, ტაბახმელას საუბნო სამსახურის შენობა (მის.:ტაბახმელა, თბილისი-კოჯრის გზატკეცილი N25)

The project involves the building and exploitation of a residential complex in Tbilisi in the village of Shindisi
Tbilisi, Tbilisi, Village Tabakhmela, Tbilisi,Tbilisi, the village Tabakhmela. Tbilisi municipality
The LEPL of EIEC publishes the scoping report for the planned activity:
The project involves the building and exploitation of a residential complex in Tbilisi in the village of Shindisi.
The comments and opinions regarding the scoping report for the planned activity require submission to the LEPL of the National Environmental Agency at the address: Tbilisi City, David Agmashenebeli Avenue N150, or sent via email to eia@mepa.gov.ge by November 1, 2023, inclusive.
For more information please visit the environmental assessment portal at - ei.gov.ge/ka/info/88874b2e-c238-41f0-b226-e15a3dd88959
• October 30, 2023, 2:00 p.m. Tbilisi Municipality, Tsavkisi of Mtatsminda district administration, Shindisi, Tabakhmela district service building (Address: Tabakhmela, Tbilisi-Kojri Highway N25)
The public hearing is open, and any public representative has the right to take part in it and submit their opinions and thoughts.