შპს „ხარხეს“ სახიფათო ნარჩენების (ტყვიის შემცველი აკუმულატორები) წინასწარი დამუშავებისა და აღდგენის, მეორადი ნედლეულიდან ფერადი ლითონების საწარმოს მშენებლობა და ექსპლუატაცია
დაგეგმილი საქმიანობის სკოპინგის ანგარიშთან დაკავშირებული წერილობითი შენიშვნები და მოსაზრებები შეგიძლიათ, წარუდგინოთ სსიპ გარემოს ეროვნულ სააგენტოს 2024 წლის 19 თებერვლის ჩათვლით მისამართზე: ქ. თბილისი, დ. აღმაშენებლის გამზირი N150 ან გაუგზავნოთ ელ-ფოსტაზე: eia@mepa.gov.ge
დეტალური ინფორმაციისთვის იხილეთ ბმული - https://ei.gov.ge/ka/info/3ab94668-8c17-4acc-8437-d53dc58505fd
• 2024 წლის 15 თებერვალსნ 15:00 საათს გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფ. მარტყოფის მეორე საჯარო სკოლის შენობაში

Construction and operation of "Kharkhe" LLC hazardous waste (lead-containing accumulators) preliminary treatment and recovery of non-ferrous metals from secondary raw materials
Kvemo Kartli, Gardabani, Village Martkofi, village Martfevi
Construction and operation of "Kharkhe" LLC hazardous waste (lead-containing accumulators) preliminary treatment and recovery of non-ferrous metals from secondary raw materials.
The written comments and opinions related to the scoping report for the planned activity should be sent to the National Environmental Agency by February 19, 2024, at the address: Tbilisi, D. Agmashenebeli Avenue, N150, or sent to e-mail: eia@mepa.gov.ge.
For detailed information, see the link: https://ei.gov.ge/ka/info/3ab94668-8c17-4acc-8437-d53dc58505fd
The public hearing of the scoping report for the planned activity will be held
February 15, 2024, at 3:00 in the village of Gardabani municipality, in the building of the second public school of Martfevi