ორჰუსის კონვენციის განხორციელების ეროვნული ანგარიში
გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის „გარემოსდაცვით საკითხებთან დაკავშირებული ინფორმაციის ხელმისაწვდომობის, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში საზოგადოების მონაწილეობის და ამ სფეროში მართლმსაჯულების საკითხებზე ხელმისაწვდომობის“ კონვენციის (ორჰუსის კონვენცია) განხორციელების 2021-2024 წლების მეშვიდე ეროვნული ანგარიში მომზადდა. ორჰუსის კონვენციის განხორციელების VII ეროვნული ანგარიში მიმდინარე წლის 28 იანვარს ორჰუსის კონვენციის სამდივნოს წარედგინა.
საქართველო, როგორც ორჰუსის კონვენციის წევრი ქვეყანა, ვალდებულია, კონვენციის მხარეთა ყოველი შეხვედრისთვის, მოამზადოს და წარადგინოს კონვენციის შესრულების ეროვნული ანგარიში. ეროვნულ ანგარიშებში აღიწერება თუ რა საკანონმდებლო, მარეგულირებელ და სხვა სახის ღონისძიებებს ატარებენ მხარეები კონვენციის მოთხოვნათა შესასრულებლად.

NATIONAL REPORT ON THE AARHUS CONVENTION'S IMPLEMENTATION
The United Nations Economic Commission for Europe has issued its Seventh National Report on the Implementation of the Convention on Access to Information, Public Participation in Decision-making, and Access to Justice in Environmental Matters (Aarhus Convention) for the years 2021–2024. On January 28 of this year, the VII National Report on the Implementation of the Aarhus Convention was submitted to the Aarhus Convention Secretariat.
As a party to the Aarhus Convention, Georgia is required to draft and provide a national report on the Convention's implementation at each meeting of the Convention's parties. The legislative, regulatory, and other actions taken by the parties to carry out the convention's provisions are detailed in national reports.